Mielno to doskonałe miejsce dla osób lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu. Oprócz spacerów brzegiem morza i podziwiania malowniczych zachodów słońca można się również wybrać na wycieczkę krajoznawczą po okolicy. Pobliskie szlaki rowerowe pozwolą urlopowiczom na zwiedzenie nadmorskich terenów oraz ciekawych zabytków.
Szlaki rowerowe w Mielnie i okolicach:
Mielno – Strzeżenice – Dobiesławiec – Mścice – Łabusz – Osieki.
Okrąża on jezioro Jamno od strony południowej. Na trasie mijamy zespół dworsko-parkowy w Mścicach, elektrownie wodną w Jamnie położoną na rzece Dzierżęcince oraz zabytkowy kościół (Jamno). Dalszą jazdę wokół jeziora możemy kontynuować między narodowym szlakiem R-10 w kierunku nadmorskiej miejscowości Łazy.
Mielno, ul. Lechitów - Koszalin, ul. Morska
Szlak prowadzi wzdłuż krajowej drogi z Mielna do Koszalina, co może nie być odpowiednie dla każdego. Jednak sama trasa może być atrakcją samą w sobie, ponieważ w trakcie podróży mijamy Mścice, gdzie na terenie Hotelu Verde znajduje się prywatne muzeum aut zabytkowych.
Polski odcinek szlaku (wciąż modernizowany oraz rozbudowywany) liczy 588 km i przebiega przez tereny województw zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Z Mielna możemy obrać kierunek na zachód w stronę Latarni morskiej w Gąskach, Ustronia Morskiego i Kołobrzegu i dalej… lub na wschód w stronę Unieścia, Łaz, Dąbek i Darłowa i …dalej na ile nam czas i kondycja pozwoli.
Proponowane warianty wycieczek z Mielna na trasie MIĘDZYNARODOWEGO SZLAKU ROWEROWEGO - R10:
szlak rowerowy R10 odcinek Mielno - Chłopy - Sarbinowo - Gąski - długość 13 km, czas około 45min
szlak rowerowy R10 odcinek Mielno - Chłopy - Sarbinowo - Gąski - Pleśna - Sianożęty - Kołobrzeg - długość 35 km, czas około 1h 50min
szlak rowerowy R10 odcinek Mielno - Unieście - Łazy - długość 10,5 km, czas około 30 min
szlak rowerowy R10 odcinek Mielno - Unieście - Łazy - Osieki - Iwęcino - Bukowo Morskie - Dąbki - Bobolin - Darłowo - długość 30 km, czas około 1h 30min
Inną interesującą opcją dla szlaków biegnących wzdłuż Morza Bałtyckiego i rozpoczynającą się w Mielnie jest trasa do Dobrzycy, gdzie znajdują się przepiękne ogrody Hortulus. Trasa ta liczy około 15 km, prowadzi głównie lokalnymi drogami szutrowymi i asfaltowymi. Przebiega ona przez pola, łąki oraz małe wioski. Na miejscu w Dobrzycy czeka kompleks składającego się z dwóch ogrodów o odmiennym charakterze.: Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis (czynne od połowy kwietnia). Pierwszy z nich zobaczymy 30 ogrodów tematycznych, które są dostępne przez cały rok – m.in. ogrody w stylu angielskim, japońskim, francuskim czy śródziemnomorskim. Można tu podziwiać ponad 6000 gatunków roślin oraz ich odmian, w tym gatunki unikatowe i egzotyczne. Ogrody Hortulus Spectabilis oddalone są o 2 km od Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy i stanowią oddzielny Kompleks Ogrodowy. Obecnie Ogrody Hortulus Spectabilis zajmują powierzchnię 5 ha, w których główną atrakcją jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni ponad 1 ha w którego centrum znajduje się wysoka na 20 m Wieża Widokowa. Z tarasu widokowego Wieży rozciąga się panoramiczny widok całych Ogrodów jak i odległej okolicy wybrzeża - przy dobrej widoczności rysuję się także wyraźnie powierzchnia Bałtyku. Na każdy z tych miejsc warto przeznaczyć kilka godzin na zwiedzanie.
Mostowo - Rosnowo - Niedalino - Strzekęcino - Golice - Bardzlino - Białogórzyno - Nosowo - Parsowo - Świemino - Warnino - Wierzchomino - Dobrzyca - Śmiechów - Pleśna - Latarnia Gąski
Szlak Pałaców prowadzi przez pięć gmin powiatu. Na ostatnim odcinku leży na terenie gminy Mielno. Wśród atrakcji na szlaku można wymienić: Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie, zabytkowe elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie oraz latarnię morską w Gąskach.
Ostatnia aktualizacja - maj 2024 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.mielno.com.pl nie odpowiada.